abarin.cz - úvodní stránka
  jméno:
On-line pomoc zkušenějších hráčů: Poradna pro nováčky. (Oblíbit)
Tak nějak se tam potkáváme všichni, jen tak si popovídat SPAM. (Oblíbit)
Našli jste některý z problému podělte se... Technická podpora (Oblíbit)
heslo:
  nová registrace  
Nejsi přihlášen, přihlaš se prosím a vstup do světa fantasy zábavy. Pokud nejsi registrován, registruj se.
:: Nápověda ::

 

Jak na to?

Toto malé JakNaTO je napsáno pro nováčky na Abarinu, kteří třeba ani nemají moc zkušeností s internetem. Zkušení surfaři a pařani se určitě rychle sami zorientují…

Vlastně je to úplně zbytečný návod, protože jsme všici sqělý a intelygentní, že? No ale kdybyste si přeci jen ze začátku nevěděli rady, zkuste se sem podívat. Za to nic nedáte.

 

Co a k čemu je Abarin?

Víte co je "hraní na hrdiny" (anglicky role-playing)? Je to účinkování v dobrodružném příběhu, jehož scénář je jenom obecný a jehož výsledek záleží i na vás.

 • Hraní na hrdiny má (podobně jako třeba karetní hry) svoje pravidla a jedny z pravidel se jmenují "Dračí doupě" (jako mezi karetní hry patří "prší").

 • Příběhu se říká buď dobrodružství nebo také "Jeskyně" (původně se příběhy odehrávaly v tajemných podzemních labyrintech).

 • Scénárista, tedy ten, kdo vymyslel prostředí, zápletku a hraje i "kompars", se nazývá "Pán jeskyně" (PJ).

 • Ostatní účinkující (hráči) hrají "postavy". Obvykle má jeden hráč v jednom dobrodružství jen jednu postavu, ale může jich být i více.

Pro hraní na hrdiny není třeba počítač ani internet…
A k čemu je Abarin, když počítače nejsou vůbec potřeba?

Abarin je portál (tedy místo na internetu), kde je možné hrát na hrdiny podle pravidel pro Dračí doupě pomocí internetu. Hráči a scénárista se nemusí scházet, aby mohli hrát, a mohou být od sebe fyzicky vzdálení třeba i tisíce kilometrů.

Abarin vás nenaučí pravidla pro Dračí doupě, nicméně s trochou trpělivosti a s pomocí zkušeného pána jeskyně si můžete hraní na hrdiny alespoň vyzkoušet.

Pokud nevíte, o čem je řeč, zkuste zabrousit do menu "Letopisy" a kliknout na "Poklad krále Enartha" nebo na "Pro rytířskou čest a přízeň elfského krále". Je tam zápis jednoho takového dobrodružství. A nemusíte to nutně dočíst až do konce, abyste se dozvěděli, jak hra vypadá…

A potom už zbývá jen zaregistrovat se a pustit se také do hry. Registrace a hra je zadarmo – to za pokus stojí, ne?

 

Registrace

Bez registrace nejde hrát, takže pokud chcete na Abarinu hrát, musíte začít zaregistrováním sama sebe.

Jak na to:

 1. 1) Pod rámečky pro jméno a heslo je nápis nová registrace. Tak tudy prosím (klik)…

 2. 2) Objeví se formulář, kde je třeba vyplnit:

 • jméno a příjmení, email: snad netřeba komentáře,

 • login: to je jméno, pod kterým se budete hlásit a které budou znát ostatní uživatelé. Není dobré používat v něm háčky a čárky. A spousta lidí má předsudky proti lidem s přezdívkou "Gandalf" nebo "Luke Skywalker". Je to určitě divné, ale je to tak.

 • heslo: vyplňuje se dvakrát, abyste se náhodou při vyplňování nepřeklepli.

 • věk: ten je nepovinný

 • "chci být pán jeskyně": pokud nevíte, co to znamená, tak to nevyplňujte. Později to budete moci změnit, žádný strach.

 1. 3) A ještě zbývá vybrat ikonku – obrázek, který bude připojován k vaší přezdívce. Později si můžete nahrát svoji vlastní, teď si vyberte jednu ze seznamu.

 2. 4) Teď ještě kliknout na modré tlačítko Registrovat a přijde vám potvrzovací mail. Pak už stačí jen registraci ptvrdit a je hotovo.

Vlastně byste takhle mohli skončit, ale mám tady jeden tip – věnujte teď momentík vytvoření vlastní ikonky. Proč? Dáváte tím ostatním najevo, že VY to s hraním myslíte vážně a zvyšujete tím svoje šance na přijetí do nějakého dobrodružství. A to za to stojí, ne?

 

Jak se dostat do hry

Hurá, jsem tu a chci si HRÁT!!
Bohužel, až tak jednoduché to není…

Hraje se v "Jeskyních" a hru řídí "Pán Jeskyně". Jako začínající uživatel (nemáte vedle přezdívky hvězdičku) můžete hrát až za 10 postav, přičemž i Pán jeskyně ve vámi vedených jeskyních se počítá za postavu (tj. max. 10 hráčských postav v jeskyních jiných PJ nebo vedení 10 jeskyní nebo třeba 9 postav a vedení jedné jeskyně apod. )

Když by ti ani tento počet nestačil a ještě nemáš zelenou hvězdičku, napiš Adminům a oni ti s tím pomohou. Určitě si z tohoto důvodu nezakládej druhý účet, protože vlastnění dvou účtů a více je na Abarinu zakázané. Při porušení Vám jakýkoliv účet navíc bude smazán.

Tady si řekneme, jak začít jako postava

 

Jak najít jeskyni

Nejdřív ze všeho je třeba najít nějaké to dobrodružství a to se dělá buď v části Jeskyně nebo v části Verbíři.

Verbíři jsou vlastně takový úřad práce pro dobrodruhy. Pánové (a paní) jeskyně sem dávají upoutávky na nová dobrodružství. "Vývěsky" jsou řazeny podle data, takže ty nové se objevují na začátku seznamu.
Pokud vás nějaká vývěska zaujme, podívejte se ještě do části Jeskyně a přečtěte si, jak je hra daleko a jestli je to "to pravé ořechové" pro vás.

V části Jeskyně jsou právě rozehraná dobrodružství.

 • Jsou seskupená podle toho, jak často se v nich hraje.

 • U každé jeskyně je napsáno, jestli je tam "plno" nebo "volno". Když je plno, tak není o čem mluvit, do takové jeskyně se pravděpodobně nedostanete a tečka.

Můžete se do toho pustit a začít hledat to dobrodružství, které bude právě vás bavit.

Opět malý tip: Když najedete na název jeskyně myší, dozvíte se, kdy se PJ naposledy přihlásil. Pokud to bylo před rokem, tak asi nemá cenu se snažit. Dobrodružství do (řekněme od oka) 200 příspěvků jsou ještě v počátcích a je v nich větší šance se přidat.

Vybráno? Tak jdeme dál.

 

Vytvoření postavy

Podle dobrodružství, které jste si vybrali, vymyslete postavu. Aby postava začala svůj život na Abarinu, je třeba kliknout na nápis nová postava v levém menu a vyplnit všechny údaje (a nezapomeňte vybrat nebo později nahrát nějakou pěknou ikonku). Uložte to a je hotovo. A žádné velké obavy při vyplňování – pokud si vás PJ vybere, můžete se s ním dohodnout na změně všeho (včetně jména nebo rasy, ale kromě pohlaví postavy).

Deník vaší postavy vyplňuje PJ, takže si nelamte hlavu, že vám to nejde :-).

Pro začátek stačí zadat jen jméno, rasu a povolání postavy. Ovšem s takovouhle "kostřičkou" si u spousty PJů ani neškrtnete. Vymyslete si ještě něco "ze života". Je to velmi důležité, pokud se chcete dostat do dobrodružství, které řídí nějaký zkušenější PJ, který popsal, v jakém světě se hraje.

Zamyslete se také nad tím, na jaké "úrovni" se dobrodružství hraje. Když to řeknu jednoduše - do pohádky O červené Karkulce netahejte velkého moudrého čaroděje (stejně vám to u PJ neprojde). A nebezpečného tažení proti zlým démonům z pátého pekla se sice může zúčastnit i Brouk Pytlík, ale riskujete, že si jednak moc nezahrajete a navíc brzo přijdete k úhoně.
Podle úrovně postavy vytvářejte historii postavy - čím vyšší úroveň, tím delší by historie měla být.
A jak zjistit úroveň dobrodružství? Ve verbířích. Dobrodružství jsou seskupena podle úrovně.

Jako problém může vypadat fakt, že si nemůžete vytvořit více než tři postavy. Co když se chcete hlásit do více dobrodružství a zbývá vám jen jedna volná postava? V tom případě nevytvářejte vůbec žádnou. Nejdříve kontaktujte PJ a teprve až se s ním dohodnete, vytvoříte postavu. Nebojte se, funguje to dobře.

 

Jak kontaktovat PJ

Jediný, kdo vás může pustit do hry je PJ. Ani pánbůh ani maminka vám tady nebudou moc platní.

PJe je možné kontaktovat dvěma způsoby – přes verbíře anebo abarinskou poštou. Nejlépe pomocí obou způsobů. Pokud nemáte vytvořenou postavu, jste odkázáni jedině na poštu. Ale nevěstě hlavu – mail PJové čtou vždy, verbíře jenom když si vzpomenou…

Jak s tou poštou:
(nejjednodušší metoda, ale ne jediná)

 1. Jděte do jeskyně, kterou jste si vybrali. (Stejně byste si měli nejdříve přečíst, jak je hra daleko.)

 2. V horní části nad příspěvky je seznam všech postav a mezi nimi by měl figurovat i "Pán Jeskyně". (Není tam? Ani Paní jeskyňka nebo něco takového? Zkuste alespoň z příspěvků vysledovat, kdo je PJ. Nějaký PJ tak vždycky je.) A na toto jméno klikněte myší.

 3. Otevřel se vám formulář pro novou zprávu pro pána jeskyně? Bingo!
  Nahoru napište něco jako "Chtěl bych hrát v jeskyni té-a-té." A v dolní části se rozepište o své postavě. Další důležitou informací je, kdy můžete hrát. Celodenně? Jen od šesti večer? A co víkendy? A co prázdniny?
  Nezapomeňte napsat, jaká jeskyně to je. Někteří PJové řídí víc jeskyní.

 4. Hotovo? Zkontrolujte si pravopis!

 5. Klikněte na "Poslat poštu" a je to vyřízeno.

Pokud jste byli slušní a zdvořilía neignorovali jste informace s kterými se PJ psal do verbířů, pak v 90 % případů dostanete alespoň nějakou odpověď. Bohužel i mezi PJ jsou nevychovanci – nebo příliš zaměstnaní lidé.

A teď verbíři:

 1. Ve verbířské kanceláři klikněte na název dobrodružství, které jste si vybrali. Jestli jste to ještě neudělali, tak si přečtěte všechno, co tam PJ napsal, a raději i příspěvky ostatních zájemců.

 2. Vpravo nahoře je malý formulář, ve kterém můžete vybrat svoji postavu. Dolů napište nějaký text. Asi jako kdybyste odpovídali na inzerát. Tento text uvidí všichni, takže zajímavé detaily o historii postavy posílejte raději poštou. Ovšem pokud napíšete jen "ahoj chtěl bych hrát" nebo "prosím prosím vem mě" riskujete, že v konkurenci kvalitnějších přihlášek se neprosadíte.

 3. Rasu a povolání postavy vyplňovat nemusíte, PJ je uvidí automaticky.

 4. Na konec každého odstavce zase přidejte kouzelné <br />.

 5. Klikněte na "Podat žádost."

Ještě není konec!
Teď se podívejte na svůj vlastní příspěvek. Vypadá tak, jak jste si představovali? Žádné hrubky? Nic není zapomenuto? Pokud náhodou ano, můžete kliknout na text "smazat" a příspěvek zadat znovu.

Stejnou postavu můžete stejným způsobem přihlásit ve více verbířích. Hrát ale může jen v jedné jeskyni.

Teď je třeba počkat. Buďte trpěliví, dostat se do nějakého dobrodružství může trvat třeba i dva-tři týdny. Pokud to trvá déle a přitom PJové otvírají nové a nové jeskyně, pak asi není něco v pořádku v tom, jak se hlásíte. Někdy ale prostě dobrodružství nejsou…

Můžete dál sledovat nové jeskyně a dál se do nich hlásit, dokud jednou neuspějete. A nebo se můžete rozhodnout, že budete dělat PJ. Ale o tom se povídá jinde.

Hlavně si zjistěte jakým stylem se hraje. Zda podle klasických pravidel Dračí doupě, nějakých jiných nebo tzv. Roleplaying (viz článek).

Pamatujte, že PJ vás většinou nezná a tudíž vás posuzuje podle kvality žádosti o přijetí či přihlášky ve verbířích. Pokud ignorujete požadavky ve verbířích (třeba hlásíte elfa někam kde elfové být nemají) nebo např. nenapíšete do pošty o kterou jeskyni máte zájem, riskujete že vás PJ prostě bude ignorovat.

 

A hrajeme (si)

Přišlo vám oznámení, že postava byla přijata do jeskyně? Gratuluji! Přijetí je třeba potvrdit. Dokud ho nepotvrdíte, není postava zařazena. Potvrzuje se kliknutím na odkaz v příchozí zprávě, tak si ji raději nesmažte než potvrdíte své přijetí. A moc neotálejte…

Teď se koukneme na to, jak se vlastně hraje.

Úplně nejdřív ze všeho si od PJ zjistěte takové detaily jako: kde je vaše postava, kam jde a co by tam měla dělat. Například může být ve městě, jít do hostince a shánět informace o cestě do elfího království. Třeba…

Prvním krokem při hraní je vybrat postavu, která hraje, a dostat se do jeskyně – to druhé už ale umíte z přihlašování, ne?
Postavu vyberete takto:

 1. V horní části obrazovky vyberte ze seznamu její jméno a klikněte vedle na "Vyber postavu". To je vše.

 2. Do jeskyně se dostanete přes menu Jeskyně a přes její název.
  Malý tip: Vedle názvu jeskyně je text "oblíbené". Když na něj kliknete, zapíše se vám jeskyně do menu Oblíbené a příště budete moci jít tudy. Je to pohodlnější.

 3. Většina jeskyní má své MH fórum na řešení věcí tzv. mimo hru. Standartně bývají umístěna v fórech, sekce "O online hraní". I toto fórum si dejte do oblíbených (stejně jak jeskyni).

Na obrazovce se vám kromě příspěvků ostatních (pozor, nejnovější jsou nahoře, takže se vlastně čte zdola nahoru) objeví formulář pro zadávání vašich příspěvků.

 1. Do velkého rámečku pište text. (Ne, tady to <br /> není potřeba.)

 2. V menším rámečku si můžete vybrat, jestli text uvidí všichni nebo jenom jedna postava. Tomu se potom říká šeptání. Pozor, šeptání dvou postav vidí automaticky i PJ.

 3. A tlačítkem "Zapsat" příspěvek odešlete, takže ho ostatní uvidí.

Pokud se vám příspěvek nepovede nebo vás třeba PJ upozorní na nějakou chybu (jako že mácháte mečem, který leží nahoře na pokoji), pak můžete příspěvek smazat a napsat znovu.

PJ má moc mazat jakékoliv příspěvky.

Několik tipů:

 • Uveďte na začátku dobrodružství vaši postavu. Jak vypadá? Co dělá? Jak se při tom tváří?

 • To, co postava říká, pište důsledně do uvozovek pokud PJ neřekne jinak, za použití tučného nebarevného písma ( <b>“přímá řeč“ </b> ).

 • Vyhýbejte se apostrofu (') jako čert kříži. (Další detaily jsou v části o formátování.)

 • Podle zelených a červených ksichtíků poznáte, kdo z dalších hráčů je právě přihlášený. Je dobré směrovat nezávazné rozhovory na přihlášené hráče, ale moc se na to nespoléhejte. Ten hráč může zrovna hrát v jiném dobrodružství a na druhou stranu jiní hráči si mohou nechat jeskyně přeposílat na mail, takže o vašem příspěvku ví nakonec jako první. Nehrajete proti ostatním, ale s nimi. Můžou vám pak nahrát do zajímavých situací.

 • O některých nešvarech hraní si můžete přečíst v tomto článku.

 

Vytvoření vlastního dobrodružství

Od teď si budeme povídat o tom, jak vzít hru do vlastních rukou. Dělat PJ má své plus i mínus. Můžete si vytvořit dobrodružství podle vlastního vkusu - ale sami si v něm moc nezahrajete. Můžete plně využít svoji fantasii - ale budete s tím mít dost práce.
Většina hráčů se dřív nebo později rozhodne stát se PJ. Pokud jste ale na Abarinu noví, a chcete se jenom tak "porozhlédnout", pak raději začněte jako hráči...

Jste připraveni stát se těmi nejmocnějšími z mocných a rozhodovat o osudech postav ve vašem světě? Dobře, tak jdeme na to!

Vytváření dobrodružství začíná tím, že vymyslíte zápletku, příběh a takové ty věci. O těch si ale tady povídat nebudeme. Řekněme, že máte v hlavě skvělé dobrodružství, kterým se proslavíte minimálně na celém Abarinu, ne-li ještě dál…

Nejdříve ze všeho označte sebe sama jako Pána Jeskyně a to tak že v osobním menu kliknete na Editace a zaškrtnete políčko "Chci být Pán Jeskyně" (a nezapomeňte změnu uložit).

 1. Pokud máte 10 vytvořených postav a nemáte hvězdičku, začněte tím, že jednu z postav nezařazených v žádném dobrodružství "zabijete".
  Jestliže žádnou volnou postavu na vymazaní nemáte, stačí napsat Adminům a oni s tím pomohou.

 2. V osobním menu klikněte na Editace a zaškrtněte políčko "Chci být Pán Jeskyně" (a nezapomeňte změnu uložit).

Teď založte jeskyni:

 1. Jako skoro poslední menu po levé straně je menu pro PJ – klikněte na Nová jeskyně.

 2. Zadejte název a popis nového dobrodružství. Název se bude zobrazovat v seznamu jeskyní a popis se objeví jako první příspěvek. Název změnit nelze, první příspěvek lze smazat a zadat znovu.
  V popisu nezapomeňte na <br> na koncích odstavců.

 3. Vyberte četnost hraní. Toto je důležitý údaj pro hráče, tak si moc nevymýšlejte. Jde to později změnit.

 4. Popis pro rekruty se objeví v části Verbíři. Nejde ho změnit, takže si dobře rozmyslete, co tam napíšete. Verbíři typu: „Všichni“, „Pro začátečníky“, „Beru kohokoliv“ a podobné spolehlivě odrazují zkušené hráče kteří vám mohou velmi pomoci, a povětšinou odradí i hráče začínající. Ve verbířích byste měli nastínit zápletku jeskyně, zmínit herní systém a případné odlišnosti od pravidel, požadavky či zákazy co se povolání a ras týče a vše další co vás napadne. Nekvalitní popis pro rekruty stojí za 90% dobrodružství, která ani nezačnou. A nezapomeňte na <br>.

 5. Úroveň rekrutů také nejde změnit.

 6. Klikněte na Uložit a tím je jeskyně založená. Zároveň se tím vytvoří postava pojmenovaná Pán Jeskyně a ta se automaticky zařadí do tohoto dobrodružství. Tuto postavu musíte mít vybranou, abyste do dobrodružství mohli zapisovat.

A teď už jenom sledujte, kdo se k vám hlásí, a přiřazujte postavy do jeskyně:

 • Postavu, která se přihlásila do verbířů, přijmete jednoduše tím, že kliknete na "přijmout do jeskyně" (ve verbířích).

 • Jestliže chcete přijmout jinou postavu, musíte znát jméno postavy a pro jistotu i jméno (přezdívku) hráče, to kdyby existovalo víc postav stejného jména:

 1. V menu pro PJ klikněte na "Přiřadit postavu".

 2. Vyberte dobrodružství ze seznamu a klikněte na "vybrat dobrodružství".

 3. Vyberte nejdříve podle počátečního písmene jména postavy a potom najděte postavu v seznamu.

 4. Kliknutím na "přiřadit" postavu zařadíte do dobrodružství.

Po přiřazení se hráči automaticky odešle mailem informace, že jeho postava byla zařazena do dobrodružství, a zároveň je hráč vyzván, aby své přijetí potvrdil.
Pokud jste to ještě neudělali, tak teď je nejvyšší čas říci hráči, kde jeho postava je, proč tam je, případně co má za úkol.

 

Řízení dobrodružství

Pán jeskyně hraje stejným způsobem jako všichni hráči. PJ má jednu výhodu – vidí šeptání mezi postavami. Navíc má jeden úkol – udržovat družinu. K tomu účelu se mu po zobrazení dobrodružství objeví v pravé části obrazovky menu Družina, Jeskyně, Četnost hraní a Ukončení hraní.

V menu Družina můžete:

 • Měnit osobní deník postavy: pokud nevíte, co to je, tak byste neměli dělat PJ.

 • Vyřadit postavu z družiny (pomocí "koše"): postava žije, ale už se neúčastní tohoto dobrodružství.

 • Zabít postavu: tady není žádné "Vzít zpět"!

V menu Jeskyně můžete jeskyni uzavřít. Tím neskončí hraní, pouze se jeskyně označí jako "plná". Znamená to, že už nechcete přijímat další hráče.

V menu Četnost hraní můžete měnit údaj o tom, jak často se hraje. To má vliv také na to, v jaké skupině se jeskyně zobrazuje v seznamu všech jeskyní. Údaj "příště se hraje" je jen pro PJ.

A když dobrodružství skončí, princezna je zachráněná a zlý drak mrtev, ukončíte hraní pomocí menu Ukončení hraní. Dobrodružství se tím vyřadí ze seznamu jeskyní, zařadí se do Letopisů a všechny postavy se z něj uvolní.

 

A co dál?

Naše krátké abarinské JakNaTO je u konce. Jen pro úplnost je tu seznam dalších zajímavých věcí, které lze na Abarinu najít, ale ty už nejsou nutné pro to, abyste mohli začít hrát. Jednou, možná, jestli... se i k těmto věcem objeví pořádná nápověda, kde budou popsané tak, jak si zasluhují.

 

Fóra

Pod položkou fóra se skrývají diskuze na různá témata. Kdokoliv, kdo má k danému tématu co říct, se může vyjádřit nebo může začít novou diskuzi. K hlášení technických problémů slouží fórum Komplikace, k dotazům na systém level slouží forum Level, neaktivní jeskyně kterým hrozí smazání jsou oznamovány ve foru Jeskyně v ohrožení, kde je také možné požádat o odložení smazání pokud je šance že se jeskyně zase rozjede.

 

Články

V sekci články jsou uveřejňované povídky, úvahy i básničky, prostě různá literární tvorba lidí z Abarinu i mimo něj. Pokud byste chtěli sami nějaký článek přidat, klikněte na příslušný odkaz úplně vlevo dole. Vložený článek podléhá schválení adminů tak to může chvíli trvat než se objeví.

 

Letopisy

Každé ukončené dobrodružství se octne v archivu nazývaném Letopisy. Teda ne každé, ale jen ta, která stojí za to tam přesunout. Ne všechna dobrodružství totiž stojí za to číst, ale dají se tam najít i opravdové perly a klenoty. Je to čtení pro dlouhé chvíle a pro inspiraci.

 

Nejčastější dotazy
Proč tady není odpověď na moji otázku?

No, není... Bohužel.

Aby ale nikdo nezůstal bez pomoci, jsou tu ještě dvě místa, kde se lze ptát: ve fórech a u administrátorů. Administrátoři jsou mocné bytosti, které není radno pohněvat, takže začněte radši od těch fór. (Ono to není tak zlé, ale mějte s nimi soucit. Oni kromě Abarinu musí ještě pracovat, aby měli na rohlíky k snídani a další nepodstatné věci...)

Jako odrazový můstek jsou tu odkazy na některá zajímavá fóra:

 

Co je to ten level?

Level neboli úroveň nemá nic společného s úrovní postavy, jde o systém různobarevných hvězdiček, kterým se odlišují admini, zkušenější hráči, hráči kteří pomáhají Abarinu nad běžnou mez a podobně. O tom co který level znamená se dočteš zde.

 

Co znamenají v sekci level ta čísla za jménem?

První číslo (v kulatých závorkách) je ID registrace neboli pořadové číslo zaregistrování se. Druhé číslo [v hranatých závorkách] určuje karmu (míru aktivity) a prakticky vůbec není důležité. ;-)

 

Co značí červená hvězdička u názvu jeskyně?

Červená hvězdička oznamuje že v jeskyní je vámi nepřečtený příspěvek, skutečně to není další levelová úroveň.

 

Neobjevil se mi rámeček, do kterého se píší příspěvky do dobrodružství.

Zkontrolujte prosím, že jste přihlášeni a že máte vybranou postavu, která účinkuje v tomto dobrodružství. Obojí se pozná tak, že v levém horním rohu obrazovky je rámeček, ve kterém je napsáno jméno postavy a tlačítko Odhlásit. Pokud "vládnete" více dobrodružstvím, zkontrolujte si, že máte vybranou tu postavu "Pán Jeskyně", která k tomuto dobrodružství skutečně patří.

Pokud je v rámečku jméno hráče nebo jméno jiné postavy, vyberte postavu ze seznamu pod rámečkem a klikněte na Vyber postavu.
U postavy nesmí být napsáno "nezařazena"!

 

Při poslání příspěvku se mi objeví chyba (něco o SQL).

Toto může být nějaký problém na straně Abarinu, ale pro jistotu se podívejte, jestli někde v textu příspěvku není apostrof ("jednoduchá uvozovka").
Všechny apostrofy nahraďte textem "&#39" (bez uvozovek)!

 

Jak zvýrazňovat text?

Text v příspěvcích lze zvýrazňovat pomocí tzv. HTML tagů. Zde je přehled těch základních:

<b>tučně</b>
<i>italikou</i>
<u>podtržené</u>
<font color=barva>barevný text</font> barvy mohou být: white, silver, gray, gold, red, lime, green, blue, cyan (a další), nebo zadané pomocí RGB (#FFCC66).

Tagy lze kombinovat: <font color=gold><b><u> zlatý tučný podtržený text</u></b></font>, důležité je, nezapomínat na ukončovací tag (ten s lomítkem) a ukončovat je v obráceném pořadí než jste je začínali.

 

Příspěvek ve verbířích nebo anotace v článku se "slil" – zmizely odstavce

To je bohužel malá chybka na Abarinu. Všude jinde už je to opravené, ale na těchto dvou místech ještě ne, takže ve verbířích (ať už při jeho zakládání nebo odpovídání na něj) a v anotaci ke článku je třeba na konec odstavce (i na prázdnou řádku) napsat kouzelné slůvko <br /> (včetně špičatých závorek).

 

Jak změnit údaje vyplněné při registraci?

V levém sloupci najděte "osobní menu" a v něm klikněte na "Editace", případně na "Moje ikona". Jako svoji ikonu můžete nahrát jakýkoliv obrázek ve formátu GIF nebo JPG, který by měl mít rozměry 50x60 pixelů. (Složité? Prostě vezměte obrázek s poměrem stran 5 ku 6 a bude to OK.)

 

Nebyla by tu někde simulace kostky? Jak zacházet s kostkou? A tak podobně...

Součástí jeskyně je i kostka. Jsou to ta čísla s písmenem K a symbol procenta hned pod rámečkem pro zadávání příspěvků. Stejně jako rámeček se zobrazují jen v případě, že je vybraná postava hrající v jeskyni.
Pokud si chcete hodit kostkou, klikněte prostě na tlačítko té správné kostky. Zobrazí se vám, co bylo hozeno, a tím je věc vyřízená.
Pán jeskyně si může kdykoliv zobrazit seznam hodů všech postav. Jen on má možnost hody mazat.

www.ABARIN.cz Dračí Doupě online
 
© 2002 - 2020 Abarin.cz, all rights reserved.
Za obsah příspěvků zodpovídá zadavatel, ne redakce či administrátor portálu www.Abarin.cz.
Dračí doupě, DrD a ALTAR jsou zapsané ochranné známky nakladatelství ALTAR.