abarin.cz - úvodní stránka
  jméno:
Abarin opět ve vývoji! Pokud vás zajímá průběh prací nebo máte nápad, neváhejte se ozvat v Nová verze (Oblíbit)

Vážně i nevážně v Zašívárna - SPAM no. 8 (Oblíbit)

Řekněte, co se vám líbí a nelíbí, přidejte své nápady, aby byl Abarin místem, kde se vám líbí Připomínky a nápady (Oblíbit)
heslo:
  nová registrace  
Nejsi přihlášen, přihlaš se prosím a vstup do světa fantasy zábavy. Pokud nejsi registrován, registruj se.
 
:: Kingdoms of Valcia ::
družina
stránkovat po:  
 
Když Gunral uviděl, jak zaslepený je ten dav, obrátil se na cestu do Durotaru a knížatům poslal otevřený dopis, že nechce svojí přítomností přilévat olej do ohně. Durotar teď nabízí orgimmarským knížatům rady, ale ne ochotu převzít autoritu nad správou země. V tom dopise je také zřetelně varoval před Fartegovou mocí.

Po cestě domů se Gunralovi nečekaně přitížilo, Rejnok Ohnivec je proto potřeba doma a vrací se.

Gunral blouzní v horečkách a není schopen se vůbec podílet na správě říše.

-------------------------------

RealWorld: Moje zdravotní problémy se bohužel vrátily. Je pravděpodobné, že pár (tý)dnů se teď na Abarin vůbec nedostanu.

Zatím se mějte...
Původní příspěvek na který reagoval Gunral 9.6.2015
13:36:1

(myslel jsem, že už to podle předchozí konverzace dál pojede jen šeptem)

Pokračování vesnické debaty ze 7.6.2015 16:36:10

Rent zamračeně mávne rukou.

"Nikomu se nemůže líbit aby naši zemi ved někdo z Durotaru, já už mám na rozdíl od tebe jaký vousy holit ty holobrádku jeden, pamatuju si kolik našich chlapů šlo k Předkům aby sme je vodsaď vyhnali a teď nám maj zastupovat krále? Jestli se tohodle rada dopustila, tak neměl Farteg co zvedat páč se kladivo muselo rozpustit hanbou! A někdo kdo se paktuje s temnejma ať mi neříká, že mu jde o světovej mír... ten sme támhle s Thorigem a Valoarem poctivě vykrváceli sto roků na spátek a hele co se nestalo. Jak se nám tu zformuje "Mítová Aliance", tak už nám tu pochodujou armády."

Rozčílí se starý trpaslík na toho mladšího jako kdyby zapomněl v čí přítomnosti to vlastně stojí a v davu to začne hučet. Vousy nejsou pro trpaslíka žádná sranda a starý trpaslík přeci jenom trefil "lidovou" notu nespokojenosti.

"Je divný že Seveřani se jim k tý alianci nepřidali ani když jim chtěli pomoct se Stormgradem nemyslíš? Northrendský tu známe všichni, kožený boty od nich mi vydržely už pátou zimu a chlapi jsou to sice tvrdý, ale poctivý a maj rádi svůj klid. To mi pověz že do alinace za světovym mírem vlezou Durotarský, co nám začali občanskou válku protože chtěli zabíjet elfy... potom Selimie o který se ví že nemůžeš jít ani položit ranní hroudu aby ti nějakej jejich špeh nestál s pergamenem u kadiboudy a nakonec Temný... a to ti holobrádku povim jedno! Na Temnejch není mírumilovnýcho vůbec nic, možná mám roky, ale ještě nejsem senilní a vim svoje."

Jakmile se starý trpaslík vyvrčí na "holobrádka", otočí se zpátky ke králi Durotaru.

"Teda nic ve zlym vaše Veličenstvo, ale celý je to nějaký náramně podezřelý a povim Vám jedno. Trpaslíci se vždycky nejdřív starali vo sebe a až potom vo vostatní... tak se to dělá po našem a dokud se nepostarám vo vlastní kuřata tak je nekrmim sousedovi. Tak to fungovalo dobře co je kámen na světě. Já už sem možná starej bručoun kterýmu to tady podle mladýho nemyslí a možná má pravdu... svůj podíl ran do hlavy sem dostal, sekeru už mám taky jen na dříví a na rozdíl vod vás nejsem žádná honorace, ale pořád to za sebe radši risknu s Fartegem než abych koukal jak moje vlastní země zaostává aby se někde za hranicema náhodou něco nepřihodilo. Když uvidim někoho z Vašich v noci zmoklýho na cestě, tak ho rád schovám před bouřkou a podělim se s nim o poslední kořalku i krajíc chleba... ale nenechám si vod nich povídat jak si máme řešit svoje problémy. Jednou už sme trpaslíci tak ať si daj Farteg s Radou radši po čuni, než abych koukal jak moje vnoučata budou muset pracovat pro Temný protože tady nebude co do huby. Máme svoji hrdost a i když nevim jestli Farteg bude tak poctivej trpaslík jak všichni doufáme, pořád je to poctivej horskej trpaslík... nebuduje velký lodě ani světovej mír, ale zato dobře zná vlastní domov a svoje lidi. To už je pak jedno jestli nás povede Farteg nebo támhle Thorig. To je pro mě jako slib dobrý dost. A k tý vaší poslední otázce Veličenstvo si myslim že jo... my sme si vždycky dokázali poradit sami ať mě spolkne kámen jestli todle byl první král co nám umřel. A bodejť by byla rada jednotná, vždyť jich je tolik právě kvůli tomu, aby se na každej problém koukala hromada vočí z různejch směrů. Kdyby všichni hlasovali stejně tak to už aby v tom obyčejnej trpaslík cejtil nějakou čuňárnu, to nejni přirozený."

Zadumá nakonec ještě zamyšleně Rent a zapálí si fajfku. V davu je dost smíšená atmosféra, někteří mají evidentně strach jak na takovou dávku lidové upřímnosti zareaguje tvoje garda... no jiní evidentně nemají daleko k tomu začít tahat rajčata, jiní zase nesouhlasně kroutí hlavou protože na ně zabralo tvoj vstřícné vystupování. Většina vesničanů se ale poměrně zřejmě přiklaní k Rentovu úhlu pohledu... u nižších tříd ti tvoje politka holt vynesla oproti Fartegovu populismu dost málo ovoce.Reakce na Gunralovu odpověď

Rent jenom zakroutí hlavou a povzdechne si, oslovením i tónem sis u vesnice evidentně přízeň nezískal a u lidí bez jakéhokoli ekonomického vzdělání argumenty moc nepochodily.

"Jo! No my omezenci toho prostě asi hodně nechápem. Nechápem proč by měla jít všechna vina zrovna na Fartega když zákony schvaluje celá Rada, ale zato chápem, proč je zrovna teďka fajn to na něj hodit. Možná nám není jasný jak to bylo s každou špínou co na něj někdo hodil, ale to se dá říct i vo leckterym králi žejo! Já sice nevim kde vzal stříbro, ale vim že jestli bude válka, budem muset muset sklidit brzo aby bylo co jíst než nám pole pošlapou armády a i když se říká že kovy máme v krvi, ani jako trpaslíci se stříbra najíst neumíme Veličenstvo. Aspoň my tady v horách teda ne!"

Malá připomínka důležitosti sedláků si vyžádá souhlasné zahučení v davu a pár komentářů typu "Jen mu pověz jak to je!" a "Co můžou Hlíňáci vědět vo našich problémech".

"Já už mám svoje roky a nemůžu mluvit tady za nás všechny omezence, ale podle mě se stodola dycinky stavěla vod základů a Farteg se vo ty základy stará dobře, hlavně se stará i vo Ogrimmar... vono taky kdo nic nedělá ten nic nezkazí, to se potom dobře kritizuje. No a pokud mi ta moje krátká paměť slouží, tak si nepamatuju že by ho někdy z něčeho usvědčili... co si ale pamatuju moc dobře je, kdy sme ty naše sekery potřebovali nejvic a rozhodně to nebylo když nám Rada na Fartegův popud pomáhala se špatnou sklizní! A pořád lepší aby to naše stádo vedl starej tvrdohlavej beran, než vlk v beránčím rouše! Protože i když sme podle vás jen ovce, Ogrimmar nikdy nepadnul cizákům ani trpaslíkům a ať moje kosti vyplivne země jestli ho i na tyhle starý kolena nechám padnout teďka, seker máme pořád ještě dost!"

Zahromuje nakonec stařík rozezleně a za pomoci hole se zvedne z pařezu, hlasitě podporován svojí části stáda. To sice zatím nemečí, ale někteří začínají dost hlasitě bučet, další dokonce pokřikují na berserky že se asi ztrazili a domů to mají po cestě opačným směrem... davová mentalita dává odvahu i rolníkům. Vzduchem dokonce odněkud proletí hlávka zelí a je vidět jak na okraji davu matka rychle kárá dítě které okamžitě s nezdravou iniciativou začlo zvedat kámen aniž by mělo moc představu o čem si to dva staříci povídají... naštěstí pro Gunrala ale vzduchem zatím sviští jenom nadávky a výkrmová zelenina... nic životu nebezpečného jako kamení, nebo ještě tvrdší trpasličí chleba. Každopádně podporovatelů Gunral hodně ztratil a momentálně by je na prstech dokázal spočítat i nešikovný dřevorubec... neutrálních ubylo také a naštvaná část davu má zcela jasnou převahu.
Začíná mně pěnit v žilách krev nad tím, jak nepoctivými prostředky si Farteg získal srdce lidu. Lovím v paměti, abych fakta říkal přesně - kývnu na rádce, aby mně při nepřesnosti přerušili - a pak Rentovi a ostatním Orgimmarským veničanům od plic odpovím:

"Ano, je mně dobře známo, jak Farteg nařídil, aby písaři v každé vesnici zapisovali, kolik čtvrthodin za rok v té vesnici pršelo, a potom podle toho vyplácel zemědělcům příspěvky, aby jim ulevil. Vy omezenci, copak nechápete, že to stříbro, co jim dal, se nedalo vycucat z prstů? Musel kvůli tomu zdanit kováře a proto bylo málo seker, na to se přece pamatujete. Také nezbylo na opravu cest, takže zdražil čaj a koření. Navíc toto počítání zaměstnalo spoustu lidí, kteří místo toho mohli buď za stejný plat dělat vědu či chytat zločince, nebo mohli ulevit státní kase a živit se sami. Mnozí z nich měli slušnou živnost, než začal Farteg nabírat nové a nové úředníky.

Copak vážně nechápete, že obyvatelstvo může spotřebovat jenom tolik statků, kolik jich svojí prací vytvoří? A že každý penízek těch dávek od státu, které tak milujete, byl vydřen lidem, vybrán na daních - a z těch vybraných navíc značnou část spolkne práce úředníků, kteří je rozdělují a kteří pochopitelně dostávají plat, protože také musí jíst...

Copak nechápete, jak je to nepoctivé, když si Vás Farteg takto kupuje ne ze svých peněz, ale z Vašich? Jeho to nic nestojí. Nežilo se Vám lépe před tím zvýšením daní?

Copak vážně chcete žít jako ovce "Státe postarej se, jé ty jsi hodný, že nám dáváš", místo jako činorodí lidé, kteří se o své štěstí přičiní sami a kteří se sami rozhodnou, kolik peněz si dají stranou, aby přečkali případné suché léto bez státní pomoci, která je neefektivní, protože většina z ní se vyplýtvá?

A to ještě není všechno! Nezapomněli jste přece na ty skandály, kdy se starostové dohodli s úředníky a tučnou část nezákonně převedli do vlastní kapsy. Potrestal snad Bemora za to gigantické rozkrádání?"


V tom mě přeruší rádce Ralf: "To byl Zefuel, králi. Zpronevěřil čtvrtinu celé velké zásilky pro východní Orgimmar, a to tři čtvrtletí za sebou. Bemor byl naopak ten, kdo jej usvědčil, a brzy na to se proti němu našli dva svědci, že se dopustil pokusu o vraždu. Doteď je v nechvalně proslulém vězení Pod bažinou. Lid z jeho kraje protestoval, protože ty svědky zná jako lháře a gaunery, a Farteg nechal protesty krvavě potlačit."

Přikývnu: "Díky, Ralfe. Takže takového muže chcete za vládce jenom proto, že si Vaše hlasy kupuje z Vašich daní a daní Vašich sousedů? Vážně máte tak krátkou paměť??!!"

Rozhlédnu se, co na to mí oponenti - ovšem mám připraveny ještě i další argumenty.
 
Přechod po jednotlivých stránkách
[1]  [2]  [3]  [4]  [5]  [6]  [7]  [8]  [9]  [10]  [11]  [12]  [13]  [14]  [15]  [16]  [17]  [18]  [19]  [20]  [21]  [22]  [23]  [24]  [25]  [26]  [27]  [28]  [29]  [30]  [31]  [32]  [33]  [34]  [35]  [36]  [37]  [38]  [39]  [40]  [41]  [42]  [43]  [44]  [45]  [46]  [47]  [48]  [49]  [50]  [51]  [52]  [53]  [54]  [55]  [56]  [57]  [58]  [59]  [60]  [61]  [62]  [63]  [64]  [65]  [66]  [67]  [68]  [69]  [70]  [71]  [72]  [73]  [74]  [75]  [76]  [77]  [78]  [79]  [80]  [81]  [82]  [83]  [84]  [85]  [86]  [87]  [88]  [89]  [90]  [91]  [92]  [93]  [94]  [95]  [96]  [97]  [98]  [99]  [100]  [101]  [102]  [103]  [104]  [105]  [106]  [107]  [108]  [109]  [110]  [111]  [112]  [113]  [114]  [115]  [116]  [117]  [118]  [119]  [120]  [121]  [122]  [123]  [124]  [125]  [126]  [127]  [128]  [129]  [130]  [131]  [132]  [133]  [134]  [135]  [136]  [137]  [138]  [139]  [140]  [141]  [142]  [143]  [144]  [145]  [146]  [147]  [148]  [149]  [150]  [151]  [152]  [153]  [154]  [155]  [156]  [157]  [158]  [159]  [160]  [161]  [162]  [163] 
Liraell


 


 


 

Liraell


 

Liraell


 

www.ABARIN.cz Dračí Doupě online
 
© 2002 - 2016 Abarin.cz, all rights reserved.
Za obsah příspěvků zodpovídá zadavatel, ne redakce či administrátor portálu www.Abarin.cz.
Dračí doupě, DrD a ALTAR jsou zapsané ochranné známky nakladatelství ALTAR.