abarin.cz - úvodní stránka
  jméno:
Verze 1.2:Vešel do služby nový update Abarinu. Co si myslíte o změnách a jaké další byte navrhli, případně něco přestalo fungovat? Nová verze.(Oblíbit)
On-line pomoc zkušenějších hráčů: Poradna pro nováčky.
Tak nějak se tam potkáváme všichni, jen tak si popovídat SPAM.(Přidat do záložek)
heslo:
  nová registrace  
Nejsi přihlášen, přihlaš se prosím a vstup do světa fantasy zábavy. Pokud nejsi registrován, registruj se.
:: Diskuzní fóra ::
Obsah > Všehochuť > PORADNA PRO NOVÁČKY > Čo a ako dať do FAQ pre PJe

Pozn.: počet příspěvků a datum posledního příspěvku platí jen pro dannou kategorii, nikoliv pro podkategorie.

<< nejnovější <<    < novější <   

Tolsimir 21.10.2008 14:37:35
Ono by sa z toho možno dala vyrobiť aj nová nápoveda.

Kuzlo 21.10.2008 13:34:01
Najlepšie by bolo spísať jednotivé helpíky pre PJ. Na čo je dôležité si dať pozor pri jednotlivých bodoch a prípadne aj nejaký text, ktorý by len jednoducho skopíroval pre nováčikov.
Carlist má kopec takýchto štandardných textov porobených, skúste ho do toho zatiahnuť. Pôvodne som myslel, že sa sám pripojí, ale....

NightWind 15.10.2008 18:33:33
Co bude dál?

Kuzlo 30.9.2008 11:17:40
Ešte ma napadla ďalšia vec na ktorú sa zabúda:
- pravidelné sledovanie noviniek a editorialu

Kuzlo 30.9.2008 11:16:36
Tiež by som to nespájal. Pretože bod 5 je oveľa podstatnejší ako bod 6 (to už je len estatická, nie nutná vec).

NightWind 27.9.2008 9:15:05
Morgakh
Nemohli. Jelikož ke každému to bude vysvětlováno jinak a radši bych to viděl oddělené. Totiž ke každému bodu se bude vypisovat postup "krok za krokem" ...

Morgakh 25.9.2008 21:34:36
NW
Body 5 – 6 by se dali sloučit do jednoho.

NightWind 24.9.2008 16:22:24
Nově sepsané
1 naučiť hráčov ako si dať jaskyňu/fórum do obľúbených
2 dokopať každého hráča aby napísal aspoń jeden príspevok do fóra, aby mal PJ istotu, že o ňom naozaj vie
3 Poradit, jak zapsat příspěvek. (Říct, že až po aktivované postavě to jde.)
4 v prvom rade ich učiť aby písalí aspoň trojriadkové príspevky a dodržiavali základné pravidlá gramatiky (veľké/málé písmená, bodky, čiarky, úvodzovky)
5 v druhom rade odseky a myšlienky
6 v treťom rade html tagovanie
7 naučit hráče sestavit životopis (tedy to, co postava prožila), případně charakterník (souhrn charakterových vlastností postavy, ale i tělesného vzhledu) své postavy a dodržovat tento během hraní
8 písať všetky pripomienky k hre do fóra a zo začiatku tam občas položiť konkrétnu otázku na konkrétneho hráča (opäť aby sa PJ uistil, že hráč/hráči fórko sledujú)
9 nevyrábať zo začiatku zbytočne veľa podfór, ale mať len hlavné aby sa hráči naučili chodiť aspoň tam a až postupne keď vyvstane potreba vytvárať ďalšie
10 pokúsiť sa rozprúdiť aj neformálny rozhovor medzi hráčmi aby sa bližšie spoznali (napr: od kiaľ sú, ako sa dostali na Abarin, koľko majú rokov,...)

Dodatek: nezabúdať priebežne hráčov chváliť za to čo už zvládli a ukazovať im ešte priestor kde sa môžu zlepšovať

NightWind 22.9.2008 16:36:08
Kuzlo
Dobrá tedy, takže to co je v nápovedě zruším z pořadí a stejně tak i blbosti, třeba jako spam.

Kuzlo 22.9.2008 12:05:17
NightWind
Príde mi zbytočné aby sme tu duplikovali to čo je v nápovede. Toto majú byť čiste rady pre PJa, čo všetko, okrem bežných vecí by mal naučiť hráčov aby to bola plnohodnotná jaskyňa, ktorá môže mať v názve pre nováčikov.

Toto by mal byť len rozšírený modul k základnej nápovede ako nápoveda pre PJov, ktorí chcú otvoriť jaskyňu pre nováčikov.

Čím toho bude menej a cielenejšie, tým to bude efektívnejšie. Určite by som sa chcel dostať pod 10 bodov.

NightWind 21.9.2008 15:21:17
Kuzlo
Já už jsem se setkal i s hráči, kteří nevěděli body 1-4, čili bych je nechal. Může se stát, že na to prostě někdo sám od sebe nepřijde. Jsme jen lidé.

Jinak co se týče Spamu mám ten názor jako Ty. Přesto jsem chtěl ale seředit úplně všechny, aby někdo neprotestoval, že jej ignoruji.

Kuzlo 21.9.2008 12:56:45
Nie je to zlé, ale výchádzal by som, že to sú rady pre PJ nováčikovských jaskýň. Čiže hráč už si postavu vytvoril, prihlásil sa do verbíra a bol aj prijatý.
Ďalej všetko čo sa nachádza v nápovede by som už neriešil.

Zaujímavé sú body: 5-12, 16-19
Ostatné mi príde úplne zbytočné aby sme to tu riešili.

Napríklad čo sa týka spamu, tak práve naopak. Vôbec by som im o ňom nehovoril. Lebo to dopadne ako z niektorými hráčmi, že kvôli spamu sú tu celé hodiny a pritom ešte poriadne nikde nehrajú a než začnú hrať už ich Abarin omrzí, lebo sa v spame nič nedeje. Naopak veľmi dôležité je rozprúdiť debatu medzi nimi navzájom.

NightWind 13.9.2008 7:54:21
Seřazeno
1 Poradit, jak se vytváří postava.
2 vyplňování osobních deníků (vysvětlit hlavně, že toto může dělat jenom PJ
3 Poradit, jak se přihlásit do verbíře s volnou postavou.
4 Říct nováčkovi, že příchozí dopis o přijetí musí potvrdit.
5 naučiť hráčov ako si dať jaskyňu/fórum do obľúbených
6 dokopať každého hráča aby napísal aspoń jeden príspevok do fóra, aby mal PJ istotu, že o ňom naozaj vie
7 Poradit, jak zapsat příspěvek. (Říct, že až po aktivované postavě to jde.)
8 v prvom rade ich učiť aby písalí aspoň trojriadkové príspevky a dodržiavali základné pravidlá gramatiky (veľké/málé písmená, bodky, čiarky, úvodzovky)
9 v druhom rade odseky a myšlienky
10 v treťom rade html tagovanie
11 nezabúdať priebežne hráčov chváliť za to čo už zvládli a ukazovať im ešte priestor kde sa môžu zlepšovať
12 naučit hráče sestavit životopis (tedy to, co postava prožila), případně charakterník (souhrn charakterových vlastností postavy, ale i tělesného vzhledu) své postavy a dodržovat tento během hraní
13 seznámit hráče s herním systémem, který PJ používá
14 naučit hráče házet kostkami
15 seznámit s Abarinskou poštou
16 říci jim o Poznámkovém bloku
17 písať všetky pripomienky k hre do fóra a zo začiatku tam občas položiť konkrétnu otázku na konkrétneho hráča (opäť aby sa PJ uistil, že hráč/hráči fórko sledujú)
18 nevyrábať zo začiatku zbytočne veľa podfór, ale mať len hlavné aby sa hráči naučili chodiť aspoň tam a až postupne keď vyvstane potreba vytvárať ďalšie
19 pokúsiť sa rozprúdiť aj neformálny rozhovor medzi hráčmi aby sa bližšie spoznali (napr: od kiaľ sú, ako sa dostali na Abarin, koľko majú rokov,...)
20 Naučit přidávat články
21 Průběžně kontrolovat, jestli umí to co ste je učili
22 Odkázat třeba i na Spam.
23 PJ má vždy pravdu

Takže jsem to seřadil. Každý však nemusí mít stejný názor jako já a tak klidně řekněte, které číslo by se mělo vyměnit s jiným. :)

Kuzlo 30.8.2008 12:02:24
OK, teraz by bolo fajn zoradiť to do nejakého poradia v akom by sa to nováčkovia mali učiť a potom už len nachystať konkrétne texty ku každému bodu.

Morghot 15.8.2008 20:37:48
Zdůraznit
1) PJ má vždy pravdu
2) Pokud ji nemá řiď se bodem 1 ;-)

Tolsimir 15.8.2008 10:12:45
A ešte ma napadol jeden problematický hráč, ktorého som mal
- vysvetliť im, že hre nePJujú oni, takže nech neopisujú miestnosti a podobné hovadiny. Inkriminovaný hráč mi do CV nenapísal, že jeho postava je nešika, aby som mu dával teda nejaké hody na rôzne zakopnutia, pošmyknutia apod. ale on si proste opíše v jaskyni klzkú chodbu, ktorá mala byť podľa mňa riadne drsná a sám sa na nej šmykne a niekde si nabije gebulu, a potom uvidí úhľadnú miestnosť z ktorej má podľa neho ústiť šesť chodieb a povie to celej bande nováčikov, ktorá mu na to skočí a keďže som bol offline, tak som potom musel mazať jedna radosť, ten chalan bol monštrum.
A potom sa hneval, že som mu to zmazal...
a potom hovoril, že nevie čo má napísať, ja som mu povedal nech napíše napr. len dva riadky a on, že to nevie, lebo on píše len dlhé príspevky.
Vďaka nemu som to vlastne zavrel...

Vysvetliť teda hráčom, kde je hranica ich príspevkov a nad čím ešte majú moc a nad čím nie, lebo niektorí sú zjavne navyknutí z LIVE hrania na ovládanie hry aj keď nePJjú.

Carlist Rieekan 15.8.2008 10:01:46
Tolsimir
Ano, na konec každého řádku musíš napsat <br> . Pak bude problém vyřešen (je to ten samý problém jako například u osobních deníků nebo verbířů).

A propo, tím jsem si připomněl další banální věc...

- vyplňování osobních deníků (vysvětlit hlavně, že toto může dělat jenom PJ, nikoliv hráč, jak je tomu v živém DrD ... případně poradit, jak v denících zalamovat řádky a podobně).

Tolsimir 15.8.2008 9:36:02
Keďže som s týmto mal skúsenosti, tak sa pridám
- dokopať ich k prečítaniu nápovedy a snažiť sa neodpovedať na otázky, ktoré sú tam zodpovedané (toto môže byť vážny problém).
- povedať im, že na Abe to nefrčí ako v skutočnosti a jeden príspevok denne je niekedy až moc.
- naučiť ich používať šeptané príspevky.

Snáď som spomenul to najdôležitejšie čo ste vynechali.

RE Morghot: Myslím, že s vecami ako sú články ich netreba nejak moc cepovať, lebo články pridáva minimum hráčov a kým sa rozhodnú niečo pridať, tak budú podľa mňa už v takom štádiu, že na to sami prídu alebo sa nebudú hanbiť opýtať a budú aj vedieť kde sa pýtať.
A na spam by som ich neodkazoval, lebo im môže vážne narušiť aktivitu (z vlastnej skúsenosti).

RE Carlist: Poznámkový blok je vážne dobrá vec, ale nefunguje tam myslím tag na nový riadok ani čo ma vždy rozzúri, keď si tam ukladám nejaký životopis a ono mi to scucne odseky.

Morghot 14.8.2008 22:17:41
Co takhle
- Naučit přidávat články
- Průběžně kontrolovat, jestli umí to co ste je učili
- Odkázat třeba i na Spam.

Carlist Rieekan 14.8.2008 20:27:58
Pár banálních
- seznámit s Abarinskou poštou, naučit je s touto vychytávkou pracovat (psát, číst a mazat zprávy, listovat v seznamu)
- říci jim o Poznámkovém bloku (nevím, jestli to využíváte, ale já ano, je to poměrně šikovná věcička)

NightWind 14.8.2008 18:57:14
Dalších pár rad
- Poradit, jak změnit ikonu. (Hlavní i ikonu postavy.)
- Poradit, jak se přihlásit do verbíře. (Ano i to sem radil.)
- Poradit, jak zapsat příspěvek. (Říct, že až po aktivované postavě to jde.)
- Jak zjistit, kolik příspěvků zmeškali.

Carlist Rieekan 14.8.2008 17:51:49
Pár dovětků...

- naučit hráče sestavit životopis (tedy to, co postava prožila), případně charakterník (souhrn charakterových vlastností postavy, ale i tělesného vzhledu) své postavy a dodržovat tento během hraní
- seznámit hráče s herním systémem, který PJ používá
- naučit hráče házet kostkami (nevěřili byste, jaké to dělá potíže!)

Mno, Kuzlo byl docela konkrétní a jeho odrážky vyčerpávající, ale třeba se mi podaří ještě něco sesmolit.

Kuzlo 14.8.2008 14:44:03
Môje prvotné veci ktoré ma napadajú a mali by sa riešiť hneď na začiatku:
- naučiť hráčov ako si dať jaskyňu/fórum do obľúbených
- dokopať každého hráča aby napísal aspoń jeden príspevok do fóra, aby mal PJ istotu, že o ňom naozaj vie
- písať všetky pripomienky k hre do fóra a zo začiatku tam občas položiť konkrétnu otázku na konkrétneho hráča (opäť aby sa PJ uistil, že hráč/hráči fórko sledujú)
- nevyrábať zo začiatku zbytočne veľa podfór, ale mať len hlavné aby sa hráči naučili chodiť aspoň tam a až postupne keď vyvstane potreba vytvárať ďalšie
- pokúsiť sa rozprúdiť aj neformálny rozhovor medzi hráčmi aby sa bližšie spoznali (napr: od kiaľ sú, ako sa dostali na Abarin, koľko majú rokov,...)
- v prvom rade ich učiť aby písalí aspoň trojriadkové príspevky a dodržiavali základné pravidlá gramatiky (veľké/málé písmená, bodky, čiarky, úvodzovky)
- v druhom rade odseky a myšlienky
- v treťom rade html tagovanie
- nezabúdať priebežne hráčov chváliť za to čo už zvládli a ukazovať im ešte priestor kde sa môžu zlepšovať

Ehmm....tak to bolo len tak z brucha...snažil som sa to písať aj v časom poradí ako by sa to malo realizovať...

Kuzlo 14.8.2008 14:43:59
OK, tak som vám to teda vytvoril ja, keď sa k tomu nikto nemá.

Ešte je otázne či robiť FAQ pre PJov nováčikovských jaskýň (čo bol môj prvotný zámer) alebo FAQ pre PJov všeobecne. Prípadne pre každého zvlášť.
Ale to sa možno ukáže až vo chvíli keď sa dajú nápady do kopy.

<< nejnovější <<   << novější <<  
Liraell

Liraell

Liraell

www.ABARIN.cz Dračí Doupě online

© 2002 - 2019 Abarin.cz, all rights reserved.
Za obsah příspěvků zodpovídá zadavatel, ne redakce či administrátor portálu www.Abarin.cz.
Dračí doupě, DrD a ALTAR jsou zapsané ochranné známky nakladatelství ALTAR.