abarin.cz - úvodní stránka
  jméno:
Abarin online:
Hledáš on-line pomoc od zkušenějších hráčů? Využij fórum PORADNA PRO NOVÁČKY.
Nebo si chceš jen tak pokecat? Zajdi do fóra s názvem SPAM.(Pridat do zalozek)
Pro nahlášení chyb a chybových hlášení použij fórum Komplikace.
heslo:
  nová registrace  
Nejsi přihlášen, přihlaš se prosím a vstup do světa fantasy zábavy. Pokud nejsi registrován, registruj se.
:: Mezigenerační krize ::
[autor: Vegaš, kategorie: Próza] [připravit pro tisk]
 

Jmenuji se Petr Burda a jsem dědeček. Své stáří nevnímám ani tak podle svého věku, ale podle toho, jak rostou mé děti. A děti mých dětí. Pokud tohle čtou další dědečkové, co nemají zrovna vřelý vztah se svými vnoučaty, tady je můj příběh. Jen to možná raději neberte jako inspiraci.


Moje vnučka Adriana se dostala do puberty. Každý měsíc jiná barva vlasů. Namalované kruhy kolem očí, jako kdyby rok nespala. Jizvy na zápěstí jsem se snažil přehlížet
"Jsem protě ýmo dědo! To nechápeš!" volala na mě přes tři místnosti ze svého pokoje, který byl vytapetovaný plakáty hudebních skupin s nečitelnými názvy. Jejich členové byli jako přes kopírák.
Ve zkratce, nechtěla se mnou trávit čas. Přišel jsem jí nezajímavý. Ovšem jakmile přišla řeč na mou práci, to jí bavilo. Pracuji totiž na hřbitově v naší vesnici. Na to většinou potřebujete skupinu lidí, ale já to zvládám už mnoho let sám. A věřte nebo ne, ta práce mě baví.

Každopádně, když jsem se začínal smiřovat s tím, že mě moje vnučka vnímá jako tvora na odpis, Adriana onemocněla. Rodiče jí poslali ke mně, protože jí prý vesnický vzduch udělá dobře.
Zmýlili se.
Zemřela hned o tři dny později. V noci. Ve spánku. Udušením. Klel jsem na všechny strany.


"Do háje! Sakra! Tohle se vážně muselo stát?!"
V šoku jsem seděl vedle těla své vnučky. Bylo to strašlivé. S mrtvolami přicházím do styku denně, ale smrt někoho příbuzného je jiná věc. Rum na uklidnění pomalu ubýval. Upadal jsem do letargie. Všechny ty myšlenky o tom, jak to řeknu jejím rodičům, jak jí budu muset pohřbívat, drby místních bab o tom, jak si na příbuznejch rozšiřuju byznys, to všechno šlo stranou. Ledově klidně jsem vstal, vzal ze staré knihovny zaprášený notes a začal v něm číst.


Koupil jsem ho před pár lety. Byly to sepsané šamanské praktiky.
Tenkrát jsem se rozhodl ho vyzkoušet.
Uvolnil jsem Adrianě dýchací cesty. Bylo by opravdu nepříjemné, kdyby po celém obřadu zemřela znovu, úplně tou samou smrtí.
Celé to vypadá jednoduše. Monologem přemlouváte duši, aby se ještě na chvilku vrátila zpáky. Že si s ní chcete hrát. Nebo že jí chcete dát sladkost. Cokoliv. V těle se jí pak zase zalíbí a ona zůstane.


Po nekonečném žadonění se konečně duše znovu spojila s tělem. Prozradil to hluboký nádech.
Ani se nemusela ptát. Všechno jsem jí vysvětlil. Byl jsem opilý a říkal jsem si, že když šok, tak se vším všudy.
"Takže tys mě prostě jen tak oživil? Teda dědo, to je hustý! Nauč mě to! Jsem si nikdy nemyslela, jak hrozně cool jsi! Můj děda je týpek!"

Tyto a další "hlášky" z ní padaly ještě hodně dlouho.

Od té doby se můj vztah s vnučkou výrazně zlepšil. Trávíme spolu mnohem víc času, občas mi pomáhá v práci a vůbec se celá změnila. Nechávám ji číst v mých knihách a hádejte co? Ta malá nezbednice je nevděčný malý spratek! Oživuje myši, které já tak pracně hubím pastičkami a jedem!


Ach ta dnešní mládež!


 

:: Hodnocení a komentáře k článku ::
[od: d3stiny, datum: 28.2.2017]
podle mě je rozsah ok, natahování by bylo celkem zbytečné a možná i na škodu. každopádně bacha na interpunkci a gramatiku, rozhodně si to po sobě ještě jednou projdi nebo si sežeň někoho, kdo ti to po téhle stránce projde. s miri souhlasím s tím úvodem, to by fakt chtělo. ;) v čem jí nicméně za pravdu nedám, jsou šance na úspěch - vzhledem k tomu, jaké "perly" občas tlumočí přátelé, co dělají porotce literárních soutěží, a jaké z toho obecně mívají dojmy, tohle by byl možná i lepší průměr - má to hlavu a patu, člověk u toho nemá nutkání křičet, není to "první kapitola románu", nedrhne to, je to celkem konzistentní, není tam nic extra navíc ani tam nic nějak zásadně nechybí, nic mě tam zásadně nerušilo (snad jen ten úvod). prožeň to přes betačtenáře (například miri, která se ti tu nabízí) a máš v rukách slušnou mikrovku.
 
 
[od: Vegaš, datum: 26.2.2017]
Ahoj :-) děkuju moc. Bohužel jsem to už poslal. Ne přesně tohle, poupravil jsem to, díky radám od několika lidí. Děkuji za nabídku, pokud by tě to neobtěžovalo, rád bych se od tebe přiučil :-)
 
 
[od: Mirelaridon, datum: 26.2.2017]
Ahoj, přelouskala jsem tuhle kratičkou povídku a ačkoliv má spoustu kladů, obávám se, že s úspěchem moc počítat nemůžeš, neb je v některých věcech nedotažená. Jako porotce, bych Ti palec nahoru fakt nedala, sorry. A o platím za jednu z těch mírnějších :-D. Každopádně se však jedná o zajímavé dílko. Souhlasím s tím, že hezky vypointované. Rozhodně by to chtělo upravit ten začátek - první odstavec. Bacha na opakování slov a skloňování zájmen. Pokud jsi to ještě neposlal, ozvi se mi a můžeme to projít spolu, protože nadějný kus to rozhodně je, jen nedotažený... :-)
 
 
[od: Vegaš, datum: 22.2.2017]
Díky moc za přečtení i za názor :) jsem rád, že se to líbí :-)
 
 
[od: Harrieta, datum: 22.2.2017]
Pěkný, zajímavý nápad, útěk do fantasy světa. A ten konec, je úspěšný návrat do reality:-) Palec nahoru, doufám, že uspěješ i v té druhé soutěži:-)
 
 
[od: Vegaš, datum: 21.2.2017]
Rozhodně ho plánuji ještě roztáhnout, ale bohužel to pravidla soutěže neumožňovala :-/ Děkuji za přečtení a za slova chvály :3
 
 
[od: Morniel Modrý, datum: 21.2.2017]
Divná povídečka...ale rozhodně vypointovaná, vystavěná hezky...možná by si tenhle námět zasloužil větší rozsah, tu a tam něco rozvést, ale je pěkná:-)
 
 
Liraell


 

Liraell


 

Liraell


 

Liraell


 

www.ABARIN.cz Dračí Doupě online
 
© 2002 - 2016 Abarin.cz, all rights reserved.
Za obsah příspěvků zodpovídá zadavatel, ne redakce či administrátor portálu www.Abarin.cz.
Dračí doupě, DrD a ALTAR jsou zapsané ochranné známky nakladatelství ALTAR.